“Blagovets” – Dzień przekłuwania uszu w Bułgarii

Blagovets
Co roku 25 Marca w Bułgari świętowane jest “Blagovets”. W to tradycyjne Bułgarskie święto obchodzony jest Dzień Zwiastowania. Według wierzeń chrześcijańskich, to tego dnia, archanioł Gabriel zwiastował Marii, że pocznie, przez Ducha Świętego, i zostanie Matką Jezusa, Syna Bożego. To wydarzenie jest opisane w Nowym Testamencie w Ewangelii Św. Łukasza.

Dzień ten jest uznawany i/lub obchodzony przez różne odłamy Chrześcijaństwa, w tym kościół rzymskokatolicki, prawosławny, luterański i anglikański. Bułgarska nazwa “Blagovets”, w tłumaczeniu oznacza “Dzień radujących nowin”. Ten dzień celebrowany jest szczególnie przez matki, ponieważ matka Jezusa jest postrzegana i honorowana jako ich obrońca i zbawicielka.

Tradycyjnie tego dnia obchodzony jest również początek wiosny, czas, kiedy przyroda budzi się ze snu. Ostatecznie, 25 prawie zbiega się z astronomicznym początkiem wiosny. A w tym roku, tego dnia zostanie przesunięty czas aby przejść na Środkowo-Europejski czas Letni (lub Central European Daylight Saving Time). Wszystkie znaki wskazują na odnowienie. Ludzie wierzą, że jest to dzień, w którym ptaki wędrowne, np. bociany, jaskółki i kukułki, powracają ze słonecznego południa aby szerzyć dobrą nowinę, że zima się skończyła a zaczęła wiosna. Mówi się, że wszystko co robimy w tym dniu doczek się pomyślnego zakończenia. Ci, którzy zasadzą drzewo owocowe w dniu Blagovets, na przykład, mogą założyć, że drzewo to obrodzi szczególnie słodkimi owocami. Jeśli pszczelarze wypuszczą tego dnia swoje pszczoły z uli, miód będzie słodsza niż zwykle. Ci, którzy wstaną wcześnie tego dnia, mogą spodziewać się bogatego i pełnego sukcesów roku. Mówi się, że jeśli pozostawisz w domu kawałek chleba i monety, czeka Cię syty i spokojny finansowo cały rok.

W dniu Blagovets w Bułgarii, jest kilka powszechnie przestrzeganych zwyczajów. Nikt nie powinien pracować w tym dniu. W rezultacie, na przykład, rolnicy nie wychodzią tego dnia na swoje pola. Obchodzone są również oczyszczające właściwości tego dnia. Często jest to idealna okazja do wiosennych porządków, a przez to przygotowania domu na dobry rok. Niektórzy tworzą przed domem ognisko i palą śmieci, co ma ich ochronić przed chorobami.

Węże są bardzo ważnym elementem tych zwyczajów. Odprawia się rytułał, które mają na celu odstraszenie węzy i ochronę przed ich ukąszeniami. Wiąże się to z całymi grupami ludzi chodzącymi po domach i ogrodach czyniąc wiele hałasu, grzechotania, klekotu, brzęczenia i uderzania metalowymi przedmiotami gospodarstwa domowego. Z drugiej zaś strony węże postrzegane są jako domowi stróże. W takim przypadku, przed drzwiami wejściowymi stawiana jest miska mleka.

W dniu Blagovets pierwszą potrawą jaką należy zjeść są zielone warzywa takie jak pokrzywy lub szczaw. Ma to na celu pobudzenie przepływu świeżej krwi w organiźmie. W wyniku pozytywnej energii tego dnia, uważa się że w Dziu Blagovets jest się mniej wrażliwym na ból, a rany goją się szybciej. Dlatego też tradycyjnie jest to dzień w którym, zazwyczaj po raz pierwszy przekłuwa się uszy małym dziewczynkom. Chociaż w dzisiejszych czasach dzieci prawie nie czują samego przekłuwania dzięki nowoczesnym instrumentom (takim jak Studex System75 ), to pozytywne efekty gojenia są dzisiaj tak samo ważne jak były kiedyś. Ponadto, w Bułgari mówi się, że złote kolczyki mają magiczne właściwości: Mają chronić dziecko przed złymi siłami.

Serdeczne podziękowania dla naszej bułgarskiej koleżanki, Veseliny, za informacje na temat tradycji i zwyczajów tego dnia. Jeśli dla odmiany zdecydujesz się świętować 25 marca według bułgarskiej tradycji , daj mi znać! Życzę Wam radosnej odnowy i dużo pozytywnej energia na cały rok. Szczęśliwego Blagovets!

Zdjęcie: twobee / FreeDigitalPhotos.net

Pozostańmy w kontakcie

Twitter Studex na Twitterze
Facebook Studex na Facebooku
Instagram Studex na Instagramie
YouTube Oglądaj nas na YouTube.
Kontakt Wyślij wiadomość.
PinterestStudex na Pinterest.

To takie proste

External link to Studex video on YouTube

Studex video on YouTube