Dzień Dziecka: Jak jest obchodzony na świecie?

Dzień Dziecka: Wydarzenia i drobne prezenty
Dzień Dziecka celebrujemy skupiając całą swoją uwagę na najmłodszych. Celem Dnia Dziecka jest upublicznianie potrzeb i praw dzieci. Terminologia jest trochę myląca, jako że Międzynarodowy Dzień Dziecka i Powszechny Dzień Dziecka to nie to samo święto, chociaż cel pozostaje ten sam.

Międzynarodowy Dzień Dziecka przypada na dzień 1 czerwca. W krajach dawnego bloku socjalistycznego takich jak Chiny, kraje Europy wschodniej, czy wschodnia część Niemiec (po zjednoczeniu tradycje przejęły też inne regiony Niemiec) obchodzony od 1950 roku. Po raz pierwszy zorganizowany w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 r. Dzień Dziecka stał się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja o nazwie International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

Powszechny Dzień Dziecka obchodzony 20 listopada w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku oraz Konwencji o prawach dziecka z roku 1989 roku. Ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ 838 (IX) z roku 1954.

Święto dzieci pojawia się w 145 krajach i jest obchodzone w różnych dniach. W Niemczech pojawia się dwukrotnie 1 czerwca i 20 września. Ciekawostką jest fakt, że w Niemczech Dzień Dziecka odgrywa mniej ważną rolę niż takie święta jak Dzień Matki, czy Dzień Ojca. Niektórzy nawet nie wiedzą o jego istnieniu. W Polsce święto to jest dużo bardziej popularne.

W większości krajów w Dzień Dziecka organizuje się specjalne zajęcia i imprezy dla dzieci: przyjęcia, wystąpienia teatralne, koncerty, warsztaty, zniżki lub bezpłatne wejścia do ZOO i innych parków atrakcji. Wiele sklepów oferuje rabaty z okazji tego święta.

Węgry niegdyś obchodziły Tydzień Dzieci (zapoczątkowany w 1931 roku). Od 1950 jest to już tylko Dzień Dziecka, który przypada na ostatnią niedzielę maja. W tym roku był to 25 maja. Tak jak w Polsce dzieci na Węgrzech dostają tego dnia prezenty. Jednak najważniejszą tradycją święta dzieci jest obchodzenie go z całą rodziną. Tego dnia spotykają się ze sobą dzieci, rodzice, dziadkowie, a nawet rodzice chrzestni.

W Rosji Dzień Dziecka przypada na 1 czerwca. Imprezy i wydarzenia są podobne do tych organizowanych w naszym kraju ale dużo bardziej nagłaśnianie. Całe ulice dekorowane są ogromnymi posterami i bannerami przypominającymi o wszystkich ważnych wydarzeniach zaplanowanych specjalnie z okazji tego specjalnego dnia.

W Polsce Dzień Dziecka obchodzony 1 czerwca również stanowi bardzo ważne wydarzenie. Oprócz atrakcji i imprez organizowanych w kinach, figlorajach, zoo, parkach, galeriach handlowych itd. szkoły i przedszkola przygotowują specjalne przedstawienia dla rodziców lub organizują tego dnia dzień sportu. Dzieci otrzymują drobne podarunki w domach, przedszkolach i szkołach. Tego dnia rodzice starają się pamiętać o wszystkich swoich dzieciach – nawet tych dorosłych 😉

Dzień Dziecka: Pierwsze kolczyki to doskonały pomysł na prezent
Jeśli szukasz pomysłów na prezent na Dzień Dziecka, pierwsze kolczyki będą doskonałym sposobem na spełnienie marzenia małej dziewczynki. Szukaj w partnerskich gabinetach firmy Sudex ofert z zestawem prezentowym dla dzieci.

Studex wspiera wiele projektów dotyczących dzieci—zarówno lokalnie jak międzynarodowo. Między innymi wspomagamy kluby sportowe dla młodzieży w Niemczech, organizacje takie jak przedszkola i domy dziecka w wielu krajach oraz ofiary powodzi z Indii.

Pozostańmy w kontakcie

Twitter Studex na Twitterze
Facebook Studex na Facebooku
Instagram Studex na Instagramie
YouTube Oglądaj nas na YouTube.
Kontakt Wyślij wiadomość.
PinterestStudex na Pinterest.

To takie proste

External link to Studex video on YouTube

Studex video on YouTube