Przekłuwanie uszu u niemowląt dawniej i dziś

Przekłuwanie uszu u malutkich dzieci to dziś temat bardzo kontrowersyjny. Nie ma żadnych regulacji prawnych odnośnie dozwolonego wieku przekłuwania, poza jedną oczywistą – u dzieci do lat 18-stu zgodę na przekłucie muszą wyrazić rodzice. Kolczyki u niemowląt  są więc efektem takiej, a nie innej decyzji rodziców, a przede wszystkim matek.

Współcześnie matki podzieliły się na dwa obozy w temacie “przekłuwanie uszu dzieciom”, mocno krytykując przeciwstawne sobie poglądy. Na polu walki są więc zwolenniczki jak najwcześniejszego przekłucia uszu, kontra przeciwniczki. Zwolenniczki kierują się przede wszystkim faktem, że same miały przekłute uszy we wczesnym dzieciństwie, przeciwniczki uważają, że każdy człowiek, niezależnie od wieku, ma prawo decydować o tego typu ingerencji w ciało. Dyskusje na ten temat są dość obszerne. Kolejne argumenty za wczesnym przekłuwaniem to:

– dziecko nie będzie tego pamiętać

– łatwiej zadbać o higienę i pielęgnację przekłuć u niemowlęcia, niż u starszego dziecka

– starsze dzieci są bardziej narażone na wszelkiego rodzaju wypadki, przy których łatwo podrażnić niewygojone do końca uszy

– starsze dzieci są bardziej aktywne, uprawiają sporty, chodzą na basen, przez co łatwiej o infekcję.

Spotkałam się nawet z przekonaniem, że niemowlęta nie czują bólu w trakcie przekłuwania, więc wierzenia w tym temacie są naprawdę rozmaite. Często też mamy decydują się na przekłucie uszu kilkumiesięcznym dziewczynkom, by nie mylono ich z chłopcami.

Przeciwniczki przekłuwania uszu małym, nieświadomym dzieciom zarzucają drugiemu obozowi:

– próżność, bo kolczyki to tylko ozdoba niepotrzebna dzieciom

– zły gust, bo według niektórych biżuteria u dzieci wygląda tandetnie

– narażanie zdrowia, gdyż kolczyk może zahaczyć się o włoski, czapeczkę, czy poduszkę, rozrywając świeże przekłucie

Jednak głównym i najważniejszym powodem, o którym już wspominałam jest walka o prawo dzieci do podejmowania własnych, świadomych decyzji o ingerencji w ciało.

 

Dlaczego kiedyś przekłuwano uszy niemowlętom i tyle się o tym nie prawiło?

Czasy i podejście do wychowania dzieci zmieniły się diametralnie. Kiedyś dzieci były bardziej podporządkowane woli rodziców, co najlepiej obrazuje funkcjonujące dość często w dawnych czasach powiedzenie: „Dzieci i ryby głosu nie mają.” Nie zastanawiano się tyle nad uczuciami najmłodszych, ich psychologii, czy prawach. Obecnie w dobie popularnej filozofii rodzicielstwa bliskości, nawołuje się do zupełnie innego traktowania dzieci. Istotne jest budowanie więzi emocjonalnej z dzieckiem, okazywanie uczuć, obopólny szacunek. Rodzic nie jest już alfą i omegą, osobą, która zawsze ma racje, tylko z powodu bycia rodzicem.

Z tego też względu znacznie mniej niż kiedyś mam, decyduje się na przekłucie uszu u niemowląt. Wolą one poczekać na moment, gdy dziecko samo zamarzy o kolczykach. Tym samym będzie mu można wytłumaczyć, w jaki sposób te kolczyki należy założyć po raz pierwszy.

 

Czy kilkuletnie dzieci faktycznie podejmują w pełni świadomą decyzję?

Najprawdopodobniej nie, gdyż nie są w stanie wyobrazić sobie, czym jest przekłucie płatków ucha. Dowodem na to jest fakt, jak wiele dziewczynek po przekłuciu jednego ucha, chce zrezygnować  z przebijania drugiego. Bez wątpienia natomiast podejmują one świadomą decyzję o chęci ozdobienia swoich uszu kolczykami. Nawet za cenę strachu i chwilowego bólu.

Czy dzieci, za które decyzję o przekłuciu uszu podjęli rodzice cierpią?

Najczęściej nie, jeśli przekłute uszy nie sprawiają żadnych problemów, takich jak np. bardzo silne alergie na większość biżuterii. W sytuacji, gdy ozdoba, którą sprawili swoim pociechom rodzice w wieku niemowlęcym nie pasuje im później, zawsze mogą kolczyki zdjąć i pozwolić uszom się zagoić. Zastanówcie się, czy znacie dużo takich przypadków u nastoletnich dziewczyn, czy dorosłych kobiet? Raczej większość z nich chce nosić kolczyki. Częściej można usłyszeć o kobietach, które by chciały, ale nie mogą nosić kolczyków ze względu na wrażliwe na srebro i złoto uszy – materiały najbardziej popularne w jubilerstwie.

Jaki jest więc najlepszy wiek na przekłuwanie uszu u dzieci?

Nie da się udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Każdy wiek ma swoje plusy i minusy. Osoby, które przekłuwają uszy zawodowo liczą w tej kwestii na zdrowy rozsądek opiekunów prawnych dzieci. Niezależnie od panujących obecnie modeli wychowania, ostateczna decyzja to wciąż decyzja rodziców.

Autor: Marta Ruta
www.tamaratur.pl

Pozostańmy w kontakcie

Twitter Studex na Twitterze
Facebook Studex na Facebooku
Instagram Studex na Instagramie
YouTube Oglądaj nas na YouTube.
Kontakt Wyślij wiadomość.
PinterestStudex na Pinterest.

To takie proste

External link to Studex video on YouTube

Studex video on YouTube